زیان های دلبستگی به غیر خداوند

  مؤلف:امام ابن القیّم الجوزیّه-مترجم:عبدالعزیز سلیمی


  یکی از عوامل مربوط به سعادت انسان معرفت به این حقیقت است که دلبستگی به غیر خداوند- چنانچه بیش از حد نیاز و خارج از حدود شرعی باشد - زیان های بسیاری را برای انسان به دنبال خواهد داشت و او را در راه بندگی خداوند دچار مشکل خواهد کرد.

 

   هر گاه انسانی بیش از حد نیاز و ضرورت به خوردنی ، پوشیدنی و هم بستری با همسر دلبستگی و وابستگی پیدا نماید، آن امور در مسیر اطاعت، عبادت، تزکیه و اصلاحش مشکلاتی را پدید خواهند آورد.

 

انسان هر چیزی و هرکسی غیر از خداوند را دوست داشته باشد، روزی باید آن را ترک کند یا از دست بدهد. هیچ چاره­ ی دیگری هم وجود ندارد. اگر آن را در جهت  غیر رضایت خداوند دوست می داشته قطعا آن عشق و محبت به زیان او بوده است و همان محبوب در دنیا یا آخرت مایه ی رنج و عذاب او می گردد و غالبا در هر دو دنیا آن عذاب گریبانگیرش می شود.

 

زیان های دلبستگی دنیوی:

 

دلبستگان به دنیا مدام به سه چیز مبتلایند:

 

-   دل مشغولی بر دوام      

-  رنج و مشقت همیشگی

   - حسرت و ندامت بی پایان

      

این از آن جهت است که دوستدار آن به هر اندازه که مال و ثروت بیندوزد چشم او در پی به دست آوردن ثروت بیشتر است و به ثروتمندان بالاتر از خود می نگرد.

 

همان گونه که در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم روایت شده است:

«لو کان لابن آدم وادیان من مال لا بتغی لهما ثالثا»

 

« اگر بنی آدمی را دو درّه مال و ثروت باشد آرزو می کند درّه ی سومی هم بر آن بیفزاید»

 

درد و رنج دوستی با غیر خداوند

 

هدف این است که اگر کسی یا چیزی را درغیر راستای محبت خداوند دوست دارد و آن را در مسیر عبودیت، اطاعت و عبادت او به کار نگیرد، همان محبوب مایه ی مجازات و درد و رنج او می شود و قبل از فرا رسیدن دنیای پس از مرگ، او را در همین دنیا دچار دردسرها و عذاب های بسیاری می نماید.

 

هر گاه  که روز موعود فرا برسد، خداوند همه ی محبّان غیر خود را به محبوبانش می سپارد و آنان را با ایشان در عیش یا عذاب و بهشت یا دوزخ همراه می گرداند.

 

آنانی که همه ی همّ و غمشان عشق و علاقه به زیبارویان از راه حرام است و برای آن از راه های نا مشروع و نا صواب بهره می گیرند، آنان را با معشوقان خویش در جهنم در کنار هم قرار می دهند.

 

خداوند متعال می فرماید:

«الخلّاءُ یومئذٍ بَعضُهُم لِبعضٍ عَدُوٌّ اِلَّا المُتَّقین»(الزخرف، 67)

 

«دوستان و هم نشینان در آن روز دشمن همدیگرند، به غیر از پرهیزگاران(که دوستی و محبت ایشان ادامه می یابد)».

 

خداوند متعال به این حقیقت اشاره فرموده کسانی که در این دنیا بر پایه ی شرک و کفر دوست وهم پیمان می شوند، در روز قیامت همدیگر را لعن و نفرین می کنند و بدون آن که کسی و چیزی از آنان حمایت کند، در آتش دوزخ جای داده خواهند شد.

عاشق در دنیا و آخرت با معشوق خود همراه خواهد بود.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم نیز فرموده اند:«المرء مع احبّه»(انسان با محبوب خویش هم نشین خواهد بود).

 

خواری دلبستگی به مخلوقات

 

یکی دیگر از عوامل مرتبط با سعادت انسان، این است که از توکل و توجه به غیر خداوند- که قطعا مفاسد و مضرات بسیاری را در پی خواهد داشت – باید دوری کرد.

 

کسانی که برای جلب مصالح ودفع مفاسد در معاش و معاد به غیر دین و هدایت خداوند در اعتقاد و عمل متوسل می شوند بر خلاف امید و انتظارشان به مشکلات، موانع و عواقب بسیار بدی روبرو خواهند شد و از همان جهتی که انتظار پیروزی داشته اند دچار شکست خواهند گردید و به جای مدح و تعریف مذمّت و تمسخر خواهند شنید.

خداوند متعال می فرماید:

«وَاتَّخذوا مِن دونِ اللهِ آلههً لعلّهُم یُنصَرون لا یَستطیعون نصرهم وَ هُم لَهم جُندٌ مُحضَرون»(یس،74-75)

 

«غیر از خداوند خدایانی را بر گزیده اند به این امید که ایشان را یاری بدهند.اما نمی توانند ایشان را یاری بدهند و این عبادت کنندگان اند که سربازان آماده ایشانند».

 

یعنی آنان به خاطر خدایان دروغین خود خشمگین می شوند، و درست همان گونه که سربازی از میهن و مردم خویش دفاع می کند با مخالفان خود می جنگند، در حالی که آن خدایان کاذب به هیچ وجه توانایی دفاع از خود و پیروز گردانیدن ایشان را ندارند و جز باری بر دوش ایشان چیزی دیگر نیستند.

 

توجه و توکل به دین و هدایت خداوند در اعتقاد و عمل (اعتقاد توحیدی و عمل شرعی) عامل و پایه ی اصلی پیروزی و سربلندی انسان در هر دو جهان است اما روی نمودن به سوی غیر او و بوییدن سعادت در غیر طریق هدایتش مایه ی خواری و درماندگی و عذاب دنیوی و اخروی است.

 

به حقیقت خیر و صلاح قلب و سعادت و رستگاریش در عبودیت و استعانت خداوند است و بس .

 

و هلاک و شقاوتش و زیان هایی که در حال و آینده گریبانگیر او خواهند شد از عبودیت و استعانت از مخلوق سر چشمه می گیرند.

 

منبع:طبّ القلوب- مؤلف:امام ابن القیّم الجوزیّه-مترجم:عبدالعزیز سلیمی

 

 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
بسم الله الرحمن الرحیم

این وبلاگ صرفا جهت اطلاع رسانی "نشریه برایه تی" در راستای دعوت اسلامی بر اساس منابع اهل سنت میباشد.
برایه تی در انتخاب و ویرایش مطالب آزاد است.
بخشی از مطالب وبلاگ به زبان کردی بوده که انشاءالله در آینده فعال خواهد شد، ضمنا از کسانی که تمایل به همکاری دارند دعوت می شود با ایمیل وبلاگ مکاتبه نمایند.

 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM